XIV memorijal „Refik Memišević Brale”

Vlado Šućur | 20. maj 2019. | 15:51 | Sport

Četrnaesti memorijalni turnir „Refik Memišević Brale” okupIo je oko 60 rvača kadestskog uzrasta iz deset zemalja.  Za trofeje i medalje na prestižnom takmičenju nadmetali su se takmičari iz Belorusije, Hrvatske, Češke, Mađarske, Moldavije, Poljske, Rumunije, Slovenije, Slovačke i Srbije. Naša reprezentacija je rema očekivanjima imala najviše učesnika. Selektor Batrić Karadžić je na strunjače u Hali sportova izveo sedmnaest momaka koji su nakon kvalitetnih i napornih mečeva osvojili prvo mesto u ekipnom plasmanu.  Žolt Zolnai osvojio je drugo mesto u kategoriji do 48kg dok je Aleksandar Berarov bio treći. Treće mesto osvojio je i Bojan Dončić u kategoriji do 58kg. Naši takmičari posebno su bili dominantni u kategoriji do 55kg u kojoj je prvo mesto osvojio  Dejan Fratrić, drugi je bio Sabolč Lošonc a treći David Berec.  Uglješa Gajić je osvojio drugo mesto u kategoriji do 71kg, dok je zlato u kategoriji do 80kg osvojio Mario Vuković a srebro Jovan Markulič. Premda je počeo da trenira relativno kasno, Refik Mmeišević je ubrzo postao jedan od najboljih rvača mlade generacije u vreme kada su jugoslovenskim rvanjem dominirali veliki šampioni u gotovo svim kategorijama. Brzo je upijao znanje i dostigao je sam svetski i evropski vrh. Bio je višestruki šampion države, dva puta se penjao na pobedničko postolje balkanskih prvenstava, a neprikosnoven u globalnim okvirima postao je u Oslu  1981. gde je osvojio zlatnu medalju. Pored toga je bio dva puta vicešampion sveta, dva puta pobednik na mediteranskim igrama. Sa Olimpijskih igara 1984 doneo je srebrnu medalju i do danas je ostao najuspešniji rvač u teškoj kategoriji koji se pojavio na našim prostorima. Bio je i jedan od najboljih učenika proslavljenog rvača i još uspešnijeg trenera Sretena Damnjanovića koji je sa nama podelio utiske o turniru i sećanja na rad sa Refikom Memiševićem.